Dywan wełniany- jak o niego zadbać?

Dywany wytworzone z wełny to zgodne z naturą, trwałe i zdrowe rozwiązania na dużo lat. Mnóstwo ludzi nie potrafi wyobrazić sobie innego dywanu w domu niż taki zrobiony z naturalnego materiału. W wielu rodzinach dywany z wełny stanowią cenną pamiątkę rodzinną i są użytkowane przez kilka pokoleń. Po to by dywan wełniany pozostał piękny przez lata wymaga wielkiej troski z naszej strony. Jak pielęgnować dywan wełniany?

 

Zwyczaje w domu a dywan wełniany

Jakie zwyczaje panują w naszym domu? Jak funkcjonuje nasza rodzina? Dywan z wełny wymaga pielęgnacji i dbałości, ale zbyt częste czyszczenie szybko narazi dywan na uszkodzenia i zużycie. Dlatego nie polecamy użytkowania dywanu w miejscu dość intensywnie uczęszczanym. Nie zda egzaminu też w mieszkaniu gdzie jest czworonożne stworzenie, ponieważ jeśli posiadamy pupila intensywność brudzenia się jest znacznie większa. Jeśli masz też również chodzić po domu w niezmienionym obuwiu, to nieuchronnie narazisz swój dywan na nieustanny kontakt z brudem i zanieczyszczeniami. Dywan wełniany wyśmienicie sprawdzi się więc w salonie, który nie jest zbyt często odwiedzany.

 

Odkurzacz i trzepak

Odkurzanie to najprostsza forma dbania o dywan z przędzy naturalnej. Może się wydawać zbyt oczywista, jednak to nie prawda. Regularne odkurzanie zdecydowanie pomaga w zachowaniu naturalnych właściwości dywanu. Zapobiega wniknięciu brudu w dolne partie włosia. Trzepaki postawione każdym blokiem mogą nam się kojarzyć z elementami poprzedniej epoki, ale niepotrzebnie. Trzepanie dywanu to najprostszy sposób na wyczyszczenie dywanu. Trzepanie pomaga w pozbyciu się kurzu i brudu, którym zwykłe odkurzanie nie da rady. Trzepanie właściwie wpływa też na runo – pomaga przywrócić naturalny kształt. Należałoby więc od czasu do czasu przetrzepać dywan – jeśli nie mamy trzepaka to możemy wykorzystać do tego balkon.

 

Co począć z plamami?

Największym koszmarem osób które mają dywan z wełny są plamy. Czasem boimy się już na samo wspomnienie, iż przyjdą do nas goście, a jak wiadomo, przy dużej liczbie osób łatwo o zaplamienie dywanu. Co zrobić gdy przydarzy się plama? Należy wiedzieć, iż w przypadku plamy na dywanie wełnianym największe znaczenie ma czas. Wełna bardzo szybko wchodzi w reakcję z zabrudzeniami. Jeśli więc podczas ważnej kolacji zdarzy się, że gość wyleje coś na dywan, to nie czekajmy aż goście pójdą do domu – zacznijmy działać bez chwili namysłu. Jaki jest domowy sposób na plamy? Wielu z nas z przekonaniem od lat stosuje roztwór wody z octem. To prawda, że ocet ma nieprzyjemny i intensywny zapach, który nie wszystkim pasuje. Jednak naturalność zdecydowanie wygrywa z zapachem. Jeżeli stoimy za nowoczesnymi rozwiązaniami to możemy skorzystać z wielkiej gamy preparatów na plamy. Trzeba tylko zachować ostrożność – każdy środek jest inny.

Reasumując: najlepszym sposobem pielęgnowania dywanu wełnianego jest regularna konserwacja.

 

Więcej ciekawych porad można znaleźć w artykułach:

Dodaj komentarz