Tapeta 24 Carati, Cristiana Masi

Moda na tapety!

Tak jak w branży odzieżowej, tak i w dziedzinie wystroju wnętrz spotykamy się z nieustannie transformującą modą na przeróżne, często bardzo odmienne rozwiązania. Jakie trendy można zauważyć w kwestii zastosowania tapet ściennych?

Tapety ścienne w Polsce były bardzo popularne jeszcze pół wieku temu. W okresie trudnej dostępności do różnorodnych materiałów dekoracyjnych, papierowe tapety dekoracyjne znakomicie sprawdzały się jako element wyposażenia wnętrza. Koszt ich produkcji jest stosunkowo niewielki, dzięki czemu na tego typu wystrój było stać prawie każdego. Problemem był często niestety brak dobrej jakości kleju, który nie tylko zapewniłby trwałą przyczepność do podłoża, ale jednocześnie byłby łatwy do usunięcia, gdy tapeta będzie wymagać usunięcia bądź wymiany. Wielu osobom, które chętnie w tamtym okresie stosowały tapety na ścianę, rozwiązanie to kojarzy się z bardzo nużącą pracą związaną z wyczyszczeniem ścian po kleju. Okazuje się bowiem, że niejeden klej wnikał w tynk tak głęboko, że prawidłowe pokrycie farbą takiej ściany było bardzo utrudnione. Tapety papierowe są niestety bardzo nietrwałe, zatem tapety z tamtego okresu większości kojarzą się niestety z odstającymi rogami oraz podniszczoną i wypłowiałą powierzchnią. Można zaryzykować stwierdzenie, że to chyba z tego względu na jakiś czas mocno spadła popularność tapet dekoracyjnych w Polsce.

Nowe technologie, nowe rodzaje tapet ściennych

Tapety ścienne przez całkiem długi czas zostały usunięte w cień przez co raz bardziej popularne gładzie gipsowe oraz znakomitej jakości farby. Z czasem jednak na rynek polski co raz odważniej wchodziły różnego rodzaju nowości w zakresie tapet. Jednym z nowych, bardzo ciekawych i praktycznych rozwiązań okazały się tapety wykonane z różnego rodzaju tworzyw sztucznych, najlepiej pod tym względem sprawdził się pcv. Tapety winylowe na trwałe przyjęły się w sektorze wyposażenia wnętrz. Tapety winylowe całkowicie zmieniły dotychczasowy obraz tapet w aranżacjach, są one bardzo trwałe na uszkodzenia mechaniczne, tj uderzenia, zadrapania czy nawet przecięcie ostrą krawędzią. Tapety wykonane z winylu są także odporne na działanie promieni słonecznych i co bardzo istotne – są także niewrażliwe na działanie promieni słonecznych. Zwłaszcza ta ostatnia cecha sprawia, że tapety te zdecydowanie dłużej zachowują pierwotny wygląd niż tapety papierowe. Obecnie dużo łatwiejsza jest także aplikacja tapet oraz ich usuwanie, dzięki odkryciu najróżniejszych, bardzo dobrej jakości specjalistycznych klejów do tapet. Na przykład, do montażu tapet winylowych rekomenduje się kleje, które bez problemu rozpuszczają się w wodzie, a zatem łatwo je usunąć z powierzchni ściany po prostu myjąc je wodą z płynem do mycia naczyń.

Na rynku mamy obecnie naprawdę ogromną różnorodność tapet dekoracyjnych. Możemy nabyć nie tylko tapety papierowe oraz winylowe, ale także tapety lateksowe, tapety tekstylne (wykonane z różnych tkanin) a nawet niezwykle trwałe tapety z włókna szklanego.


Zdjęcie główne: aranżacja wnętrza w oparciu o tapetę Cristiana Masi z kolekcji 24 Carati.

Dodaj komentarz