Sypialnia

Rodzaje tapet dekoracyjnych

Jeśli planujesz wykonanie aranżacji swojego mieszkania z udziałem tapet ściennych, to na pewno warto zdobyć wiedzę na ich temat. Sprawdź, jakie tapety są obecnie dostępne, abyś mógł dokonać świadomego, dobrego wyboru!

Zapewne wielu osobom na myśl o tapetach ściennych przypominają się przede wszystkim tapety papierowe stosowane w Polsce powszechnie przed kilkudziesięciu laty, a nawet wcześniej. Owszem faktycznie są one popularne także obecnie. Niemniej rozwój technologiczny umożliwił udoskonalenie tapet dekoracyjnych pod bardzo różnym względem. Do ich produkcji wykorzystuje się obecnie wiele materiałów o znakomitych właściwościach.

Rodzaje materiałów wykorzystywanych do produkcji tapet ściennych:

  • winyl (różnego typu, tzw. twardy lub miękki winyl)
  • flizelina
  • lateks
  • włókno szklane
  • rozmaite tekstylia
  • żywice syntetyczne (w przypadku tapet natryskowych)
  • papier.

Jak więc widać wybór jest na prawdę ogromny. Do najbardziej popularnych należą tapety winylowe wykonywane na różnego rodzaju podłożach – na papierze lub na flizelinie. Tapety winylowe charakteryzują się dużą trwałością. Dzięki temu, że nie są wrażliwe na wilgoć, łatwiej jest je utrzymać w czystości przez dłuższy czas, ponieważ można je bez obaw czyścić mokrą szmatką. Winyl jest też niewrażliwy na promieniowanie UV, dzięki czemu nie odbarwia się tak łatwo pod wpływem promieni słonecznych. Zastosowanie dodatkowej warstwy stanowiącej podłoże sprawia, że tapeta nie rozciąga się podczas nakładania, oraz jest grubsza. Im tapeta jest grubsza, tym lepiej skrywa nierówności na ścianie takie jak rozmaite dołki, rowki, pęknięcia, itp. Tapety z tak zwanego twardego winylu są wykorzystywane powszechnie w obiektach użyteczności publicznej ze względu na swoją trwałość. Tapety z twardego winylu (tzw tapety obiektowe) z pewnością spotkamy w hotelach i pensjonatach, urzędach, salach weselnych, itp. Co raz bardziej modne stają się także tapety nanoszone na ścianę metodą natryskową. Dzięki możliwości zastosowania dodatkowej warstwy lakieru, tapety natryskowe okazują się niezwykle trwałe, co także ma duże znaczenie w przypadku budynków użyteczności publicznej.

PH AltagammaLoft amb05 HR 1024x682 Rodzaje tapet dekoracyjnych
Tapeta marki Sirpi, źródło: https://innetapety.pl/tapety-do-salonu-sypialni-jadalni

 

Zastanawiając się nad położeniem tapety ściennej, warto także wiedzieć, że na tapetach znajduje się także informacja, czy jest to tapeta z pasowaniem wzoru czy nie. Co oznacza pasowanie wzoru? Otóż tapeta z pasowaniem wzoru to taka, na której wzory są ułożone tak, że kładąc każdy kolejny jej pasek należy go tak ułożyć, by pasował do poprzedniego (po prostu wzory na poszczególnych paskach są porozcinane, trzeba je do siebie dopasować). Jeśli zdecydujemy się na tapetę z pasowaniem wzoru, będziemy musieli liczyć się z tym, że trzeba ją kupić z pewnym zapasem, bo zawsze z takiej tapety zostaje więcej poodcinanych końcówek niż to jest w przypadku tapety bez pasowania wzoru.

Kupując tapetę warto zwracać uwagę na parametry podane w opisie produktu. Porządni producenci podają różne przydatne informacje, takie jak np: czy tapeta jest odporna na zmywanie, czy jest odporna na działanie światła, jakie ma podłoże, czy montaż wymaga pasowania wzoru.

Dodaj komentarz