Tapeta Galerie

Tapeta w kuchni – czemu nie?

Wiele osób planując wystrój kuchni jest zaskoczonych wspaniałymi efektami wizualnymi jakie można uzyskać stosując tapetę ścienną. Z drugiej strony niejeden podchodzi do tego typu rozwiązania w kuchni sceptycznie. Podpowiadamy czy w kuchni można stosować tapety dekoracyjne.

Kuchnia jest niewątpliwie miejscem, w którym spędzamy wiele czasu. Zazwyczaj dla inwestorów ważne jest, by kuchnia była przede wszystkim praktyczna, funkcjonalna i trwała. Jak w obliczu takich oczekiwań spisują się tapety dekoracyjne?

Trwałość tapet kuchennych

Jedną z najczęstszych nasuwających się wątpliwości jest kwestia trwałości tapet na ścianie w kuchni. Kuchnia jest pomieszczeniem, w którym często powietrze charakteryzuje się podwyższoną wilgotnością. Jak na wilgoć reagują tapety ścienne? Większość osób sceptycznie podchodzących do zastosowania tapet przypomina dawne czasy, gdy słabej jakości tapety szybko się niszczyły i odklejały się od ściany. Jest w tym dużo prawdy, ale trzeba mieć świadomość, że obecnie w tego typu wnętrzach stosuje się tapety wykonane ze specjalnych, odpornych na wilgoć materiałów. Najczęściej w kuchniach oraz łazienkach stosuje się tapety wykonane winylu. Winyl jako tworzywo sztuczne jest całkowicie niewrażliwy na wpływ wilgoci. Zamontowane na ścianie z użyciem dobrej jakości kleju są naprawdę trwałe. Wielu profesjonalnych projektantów wnętrz z powodzeniem wykorzystuje tego typu tapety winylowe w swoich aranżacjach.

aqua deco 2015 203 Tapeta w kuchni – czemu nie?
Tapeta z archiwalnej kolekcji marki Rasch.

Wiele osób wykorzystuje tapety dekoracyjne w kuchni jako ozdobną warstwę przykrytą przezroczystą warstwą hartowanego szkła. W ostatnich latach tego typu panele kuchenne są bardzo chętnie stosowane w wielu aranżacjach kuchni.

Jakie wzory w kuchni?

W kuchniach niewątpliwie królują motywy bezpośrednio nawiązujące do wszystkiego co związane z kulinariami – owoce i warzywa, naczynia, sztućce, delikatesy itp. W klasycznych kuchniach dobrze sprawdzają się także stonowane wzory florystyczne, roślinne oraz ornamentowe. Stosując tapetę ścienną warto pamiętać, że na ogół nie tapetuje się wszystkich ścian w pomieszczeniu, najczęściej tapetuje się tylko jedną wybraną ścianę. Ciekawym rozwiązaniem jest także zastosowanie pojedynczego pionowego pasa dekoracyjnej, przykuwającej oko tapety.

Oczywiście dobierając tapetę do aranżacji kuchni warto mieć świadomość tego jaki wpływ na mózg mają określone kolory. Niektóre barwy mogą wzmacniać apetyt, inne zaś mogą go obniżać. Tapety kuchenne można znaleźć w ofercie takich popularnych marek jak Rasch, Casadeco, Caselio oraz Cristiana Masi.


Zdjęcie główne z archiwalnej kolekcji marki Galerie.

Dodaj komentarz